اطلاعاتی در زمینه پژوهش:

مراقبت از سالمندان برای مراقبین غیر رسمی (اعضای خانواده، دوستان و بستگان شخص سالمند ) مشکلاتی مانند استرس، ناخوشی، بیماری های مزمن و در گیر شدن در رفتارهایی که برای سلامتی آنها خطرناک است ایجاد می کند. مراقبین غیر رسمی برای حفظ سلامتی خود و سالمند دارای نیازهایی هستند که معمولا کمتر مورد توجه قرار می گیرد، از آنجایی که سلامتی مراقبین و  سالمندان برای ما مهم است، قصد کرده ایم از طریق یک تحقیق دانشجویی به آن بپردازیم. این تحقیق می تواند فرصت هایی را برای حفظ سلامت و پیشگیری از مشکلات سلامتی فراهم کند و تمرکز آن بر پیشگیری و کنترل استرس، اضطراب و افسردگی مراقبین سالمندان است.

این تحقیق زیر نظر اساتید دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران شکل گرفته است و دارای مجوز از کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد. تیم تحقیق شامل دانشجو (فاطمه رحیمی)، اساتید و متخصصین دانشگاهی و کارشناسان حرفه ای در رشته های مختلف می باشند.

مراحل انجام تحقیق:

این تحقیق شامل ۲ قدم اصلی است، بسته به شرایط لازم برای تحقیق، ممکن است از شما دعوت شود در یک یا هر دو مرحله، حضور داشته باشید. شرایط شرکت در هر مرحله، توسط همکار ما توضیح داده خواهد شد، سپس در صورت تمایل شما به شرکت در تحقیق، نیاز است فرم رضایتنامه توسط شما تایید گردد.

در قدم اول، تحقیق ما با شناخت نیازهای شما آغاز می شود. برای این منظور شما به یک بحث گروهی و یا مصاحبه فردی( به صورت رو در رو یا تلفنی) دعوت می شوید که به صورت کاملا غیر رسمی و دوستانه برگزار می شود.

مکان و زمان تشکیل جلسه  بحث یا مصاحبه از قبل با شما هماهنگ می شود. جلسه حدود یک ساعت طول می کشد ولی ممکن است با توجه به شرایط شرکت کنندگان و گفتگوها بیشتر یا کمتر شود. همچنین ممکن است  بسته به شرایط شما دو یا سه جلسه کوتاه تر از یک ساعت باشد. در ابتدای جلسه تعدادی سوال در زمینه مشخصات فردی شما پرسیده می شود که در یک فرم درج می گردد. سپس تیم پژوهش از شما سوالاتی با موضوعات زیر می پرسند:

-تجربیاتی که در هنگام مراقبت از سالمند بدست آورده اید.

– مشکلات و نیاز هایی که دارید.

– مسایلی که به شما کمک می کند در عین حال که از سالمند مراقبت بهتری انجام دهید، از سلامت خود نیز محافظت کنید.

لازم به توضیح است، شرکت در این تحقیق رایگان، اختیاری و داوطلبانه است و در صورت عدم تمایل به ادامه در هر جای تحقیق می توانید، پس از اطلاع دادن به تیم تحقیق، بدون اینکه دچار هیچ ضرری شوید انصراف دهید.

اطلاعات شما به صورت کلی در کنار اطلاعات سایر شرکت کنندگان، در پژوهش استفاده می شود و مشخصات و اطلاعات شخصی شما در نزد تیم پژوهش امانت بوده و به صورت محرمانه در نزد تیم پژوهشی باقی می ماند و در هیچ جایی فاش نمی شود.

هشدار: در صورتیکه از طرف هر شخصی( اعضای تیم پژوهش و یا افراد غریبه) از شما اطلاعات شخصی یا مالی و … که مرتبط با موضوع پژوهش نیست درخواست شد، قبل از هر اقدامی خانم فاطمه رحیمی که مسئول پژوهش هستند را مطلع سازید.

قدم دوم: از آنجایی که بسیاری از مراقبین به علت شرایط مراقبت و مسایل زندگی، امکان شرکت در تحقیق را به صورت حضوری ندارند، قسمت دوم تحقیق به صورت اینترنتی انجام می شود و شامل مراحل زیر است:

  • از شما خواسته می شود به یک پرسشنامه که به صورت اینترنتی در اختیار شما قرار می گیرد برای بار اول پاسخ دهید.
  • پس از آنکه تمام شرکت کنندگان به پرسشنامه جواب دادند، با شما تماس گرفته می شود و مطلع خواهید شد که در چه گروهی قرار دارید.

گروه الف: این افراد در نوبت اول قرار می گیرند و چند روز بعد از تماس، می توانند از امکانات  وب- اپلیکیشن مهرپیشگان استفاده کنند و در یک گروه آموزشی- حمایتی اینترنتی وارد می شوند. مدت زمان استفاده از وب- اپلیکیشن و گروه اینترنتی بسته به شرایط تحقیق حداقل ۶ ماه است.

گروه ب: این افراد در نوبت دوم قرار می گیرند و حدود ۶ ماه بعد از تماس می توانند از امکانات وب- اپلیکیشن و مباحث گروه اینترنتی استفاده نمایند.

  • حدود ۳ ماه و ۶ ماه بعد از پر کردن پرسشنامه اول، مجدد با شما تماس گرفته می شود و نیاز است برای بار دوم و سوم به پرسشنامه اینترنتی پاسخ دهید.

لازم به توضیح است نحوه استفاده از وب- اپلیکیشن به شما آموزش داده می شود. تمامی افراد شرکت کننده در گروه اینترنتی، توسط تیم پژوهش قابل شناسایی هستند و برای حفظ امنیت شما، از ورود افراد متفرقه جلوگیری می شود. شما می توانید برای احساس راحتی با اسم مستعار وارد گروه اینترنتی شوید.

نحوه شرکت گروه الف در گروه آموزشی- حمایتی اینترنتی (تالار گفتگوی گروهی انلاین):

مکالمات در گروه اینترنتی به صورت نوشتاری است که توسط یک کارشناس آشنا به مسایل  سلامت روان و سالمندی  هدایت می شود. به مدت حدود ۳ ماه، کارشناس، هفته ای یک بار، اطلاعات مختصری در مورد موضوع مراقبت و سلامت روان ارائه می دهد، سپس از اعضای گروه سوالاتی در زمینه موضوع مورد نظر میپرسد.

وظیفه شما به عنوان یک شرکت کننده، اینست که تا حد امکان، به سوالات پاسخ دهید، نظرات، مشکلات، نگرانی های خود، احساسات و تجربیات، داستان های زندگی و راه حل های ممکن را در مورد موضوع مورد نظر برای هم گروهان خود بنویسید.

همچنین ممکن است کارشناس تکالیفی عملی جهت تمرین در ساعاتی که در گروه حضور ندارید بدهد. شما در زمینه تکالیف انجام شده در گروه می بایست صحبت کنید، همچنین سوالات خود را پرسیده و از کارشناس و هم گروهان پاسخ دریافت کنید.

خلاصه ای از اطلاعات داده شده و گفتگوی گروهی بدون نام، در دسترس اعضا به شکل فایل قرار می گیرد. در صورت نیاز و موافقت اعضای گروه، از کارشناسان حرفه ای دیگر به صورت میهمان و موقت برای شرکت در گروه دعوت می شود.

علاوه بر این، می توانید بر اساس نیاز خود به سایر قسمت های وب-اپلیکیشن مانند محتوای آموزشی مراجعه کرده و از مطالب آن استفاده کنید. درباره مطالب موجود و یا مشکلات خود، در تالارهای گفتگوی غیر هم زمان(تالار های گفتگوی سلامت روان، مراقبت از سالمندان، سخن مهر پیشگان) بحث کرده و یا پیشنهادات و انتقادات خود را درباره مطلب ارسال کنید. همچنین قابلیت ارسال سوالات در مورد مطالب و دریافت پاسخ وجود دارد.

پس از پایان ۳ ماه، از میان افراد فعال گروه، دو نفر به عنوان رهبر و جانشین آن جهت گروه گردانی انتخاب می شوند. رهبر و جانشین آن، موظف هستند بدون دخالت مستقیم کارشناس، گروه اینترنتی را به مدت ۳ ماه هدایت نمایند.

نحوه شرکت گروه ب : به این افراد پس از تکمیل پرسشنامه های بار سوم، اجازه داده می شود از امکانات وب- اپلیکیشن و گفتگوهای اینترنتی استفاده کنند.

 

مزایای شرکت درپژوهش( در صورت همکاری تا انتهای پژوهش با کارشناسان) و انصراف ندادن:

  • از این طریق می توانید ناگفته های خود را به گوش مسوولین، متخصصین، افرادی که وضعیت مشابهی دارند برسانید و در بهبود وضعیت سلامت جامعه موثر باشید.
  • از وضعیت روانشناختی خود آگاهی نسبی پیدا می کنید.
  • به فایل های آموزشی نوشتاری، صوتی و تصویری در زمینه سلامت خود و سالمندتان به مدت حداقل ۶ ماه رایگان دسترسی پیدا می کنید/
  • در یک کارگاه روانشناسی رایگان شرکت خواهید کرد و یا کتابی رایگان در زمینه سلامت به توصیه کارشناسان دریافت خواهید کردو

مجوز کمیته اخلاق

مجوز کمیته امداد امام خمینی

مجوز  سازمان بهزیستی شهر تهران

مجوز مرکز بهداشت جنوب تهران

مجوز شهرداری تهران

مجوز مرکز آموزشی درمانی ضیائیان

مجوز مجتمع بیمارستانی امام خمینی

مجوز بیمارستان فارابی