تغذیه سالمندان

شما به این صفحه دسترسی ندارید

  • الهام رجالی پور- کارشناس تغذیه گفت:

   سلام و روز خوش. رجالی پور کارشناس تغذیه هستم. در خصوص مشکل اضافه وزن سالمندتان باید خدمتتان عرض کنم که لازم است مشخص شود وزن و قد ایشان چقدر است؟ چند سال دارند؟ با توجه به اینکه قادر به حرکت نیستند باید مشخص شود می توانند بشینند و برخی از فعالیت های شخصی را انجام دهند یا اینکه کاملا بدون تحرک هستند و هیچ حرکتی ندارند؟ قطعا وقتی اصلا تحرکی وجود ندارد، میزان انرژی مورد نیاز نیز متفاوت است و دریافت غذا کمتر می شود ولی باید برنامه غذایی به گونه ای تنظیم شود که بافت عضلانی و اسکلت استخوانی حفظ شود. بنابراین بهترین کار این است که از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا برای ایشان یک برنامه غذایی تنظیم کند.

 1. سمیرا-مهمان75 گفت:

  مشکلم بین روغن مایع و جامد بود که اینجام نوشته شده مایع بهتر از جامده
  و کربوهیدرات ها. تو اکثر رژیما میگن کربوهیدرات کم استفاده شه
  اندازه ای که باید استفاده شه رو متوجه نشدم و اینکه کربوهیدرات دقیقا به کدوم دسته از مواد غذایی تعلق داره

  • الهام رجالی پور- کارشناس تغذیه گفت:

   سلام وقت بخیر. رجالی پور کارشناس تغذیه هستم. باید بدانید که کربوهیدارت ها دو دسته هستند. کربوهیدرات های ساده مانند قند و شکر و سایر منابع غذایی حاوی قندهای ساده مانند کیک، بیسکوئیت و شیرینی و غیره و کربوهیدرات های پیچیده مانند انواع غلات مانند نان، برنج، گندم، جو، ذرت و انواع حبوبات و سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی. در برنامه غذایی سالمندان مصرف کربوهیدرات های پیچیده در حد کافی برای تامین انرژی مورد نیاز و حفظ بافت عضلانی بسیار مهم است و ما تاکیدی روی کاهش مقدار کربوهیدرات های پیچیده نداریم ولی با توجه به اینکه اکثر سالمندان در معرض چاقی، بیماری دیابت (قند)، افزایش چربی یا فشارخون هستند لازم است مصرف کربوهیدرات های ساده به حداقل مقدار ممکن برسد. در مورد مصرف چربی ها نیز تاکید بر کاهش مقدار روغن های حیوانی و جامد و مصرف روغن های مایع گیاهی و سالم است. حتی در بسیاری از موارد دانه های روغنی مانند انواع مغزها نسبت به روغن ها ارجحیت دارد.

 2. مجید-مهمان72 گفت:

  سلام مطالعه کردم
  اطلاعات مناسبی ذکر شده بود
  بیشترین موردی که به چشم من میخورد این بود که ساعت میل کردن غذا بود که نوشته نشده بود
  از همه بهتر اطلاعاتی که مثل وزن سالمند بود کامل بود و محاسبه آسان بود
  ممنون از اطلاعاتی که در اختیار بنده گذاشتید

  • الهام رجالی پور- کارشناس تغذیه گفت:

   سلام وقت بخیر. رجالی چور کارشناس تغذیه هستم. بهترین ساعات مصرف وعده های غذایی عبارتند از صبحانه ۶ الی ۸ صبح، میان وعده صبح ساعت ۱۰ الی ۱۱، ناهار ساعت ۱۲ الی ۱۴، میان وعده عصر ساعت ۴ الی ۵، وعده شام ساعت ۷ الی ۹ شب و میان وعده بعد از شام ساعت ۱۰ شب. البته در سالمندانی که مشکل ریفلاکس یا مشکلات گوارشی دارند باید بین آخرین وعده غذایی و خواب دو ساعت فاصله باشد.

 3. هانیه-مهمان194 گفت:

  در ارائه مطالب مربوط به تغذیه سالمندان متاسفانه از جدیدترین مطالعات مستقل سلامت سالمندان، فارغ از سوگیری رسانه‌ها، بازار و تبلیغات و نظام سرمایه‌داری به بحث پرداخته نشده.
  مدت‌هاست که علم نوین سلامت مصرف لبنیات، گوشت زیاد و مواد غذایی از این دست را از چرخه غذایی حذف می‌کند. اما در مطلب آموزشی همچنان بر مصرف لبنیات و گوشت تاکید شده است.
  به عنوان مثال برای تامین گروه ویتامین‌های ب می‌توان از غلات و جو دوسر بهره برد و
  برای تامین کلسیم با توجه به لزوم دریافت منیزم برای جذب کلسیم که نسبت منیزم باید ۲ و کلسیم ۱ باشد، می‌توان برگ‌های سبز (نعنا، ریحان، اسفناج و …) را له کرد و با آبلیمو تازه مخلوط کرد
  متاسفانه تاکید مداوم بر مصرف لبنیات برای جذب کلسیم یک تاکید بی‌مورد حتی آسیب‌زا است چرا که نسبت کلسیم به منیزیم لبنیات موجود در بازار به ترتیب ۱۱ به ۱ است.

  • الهام رجالی پور- کارشناس تغذیه گفت:

   با سلام و احترام
   رجالی پور کارشناس تغذیه هستم.
   دوست عزیز بر اساس چه مطالعاتی چنین موضوعی را میفرمایید. در تمام دنیا همچنان لبنیات به عنوان بهترین منبع کلسیم شناخته شده است و با توجه به وجود قندلاکتوز ئو پروتئین موجود در آن به عنوان بهترین منبع کلسیم شناخته می شود. کسی منکر منابع گیاهی کلسیم نبوده و نیست. لبنیات در حد متعادل و به مقدار توصیه شده برای سالمندان، همچنان بهترین منبع به حساب می آید.منیزیم به عنوان یکی از املاح استخوانی از طریق بسیاری از موادغذایی قابل دسترس بوده و هست. گوشت نیز د رحد متعادل و به مقدار سه بار در هفته برای سالمندان مشکلی را ایجاد نمی کند. حتی طب سنتی نیز در این خصوص هیچ گونه محدودیتی را قائل نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.